2015. március 8., vasárnap

31 nap a jobb blogolásért #15 - Ötletnapló

31 nap a jobb blogolásért #15 - Ötletnapló

Új olvasó vagy és nem tudod, mi ez a kihívás? A részletekért kattints ide, az eddigi feladatokért ide, aztán kezdj bele te is és hagyj egy kommentet a blogod linkjével, hogy benézhessek hozzád. ;)


A mai napi feladat, hogy rendszeresítsünk egy füzetet, amelybe ötletelhetünk. Teljesen mindegy, hogy milyen és mekkora (habár úgy vettem észre, hogy egy egyedi, saját magam által dekorált füzet jobban motivál, hogy kézbe vegyem), a lényeg, hogy magunknál tudjuk hordani, vagy legalább otthon a szemünk előtt legyen, és ne felejtsük el használni.

Íróként és bloggerként is nagy hasznát vehetjük egy ilyen füzetnek, de megkockáztatom, hogy minden különösebb ok nélkül, a hétköznapokban is segítségül szolgálhat.  

Én újévi fogadalomként kezdtem bele, elsőként kidekoráltam az elejét, aztán kitöltöttem az évrendezőt és elkezdtem vezetni a Viától kapott figyelemnaplót. Ezután megfordítottam, és a hátuljába a bloggal kapcsolatos ötleteimet, terveimet, motivációimat, illetve random jegyzeteket, párbeszédmorzsákat kezdtem gyűjteni a regényemhez. Előbb-utóbb célszerű lesz ezeknek külön füzetet nyitni, de egyelőre jól működik így, egy all-in-one inspirációbomba számomra az egész. :)

De hogy ne kalandozzunk nagyon messze a kihívástól: a hatodik napnál már volt róla szó, hogy miben segíthet egy kis tervezés, az ötletelés pedig ennek a tervezésnek az első, véleményem szerint roppant szórakoztató része. Nem kell előre megírnunk minden bejegyzést, elég, ha átgondoljuk, milyen témákról szeretnénk majd valamikor beszélni, miket szeretnénk megvalósítani a blogunkon, mik a hosszabb és rövid távú terveink, és milyen lépéseket kell tennünk, hogy ezeket el tudjuk érni. 
Azért fontos, hogy ezeket ne csak fejben vagy a számítógépen rögzítsük, mert az írás segít formába önteni a gondolatainkat, letisztázni azt, ami gondolatban kidolgozatlanul végigsuhant az agyunkon, és azáltal, hogy egyetlen helyen rögzítve látjuk az ötleteinket, már tudatosan játszhatunk velük, rendezgethetjük és rendszerbe foglalhatjuk őket. A listák alapján ráismerhetünk mintázatokra, sémákra, amelyek hozzánk kötődnek és amelyek alapján dolgozunk, de eddig nem vettünk észre, ezek pedig lehetővé teszik, hogy definiáljuk, mivel tehetnénk igazán egyedivé az online terünket.

Ezt a füzetet senkinek nem muszáj látnia, egyedül a miénk, így azt tehetünk vele, amit akarunk. Nem kell szép egyenes vonalban, egységes betűkkel írni, lehet nyugodtan keresztbe, különböző betűtípusokkal, színesen, firkákkal kiegészítve, szamárfülezve, címkézve, teleragasztgatva. A lényeg, hogy számunkra átlátható legyen és emlékeztessen rá, hogy miért szeretjük, amit csinálunk.

Nektek van saját ötletnaplótok? Hogyan vezetitek?

Kép forrása: 1

2015. március 2., hétfő

Hétindító írós-olvasós #13

hétindító írós-olvasós
Forrás

Könyves-írós idézet a hétre:


"Az olvasók könyvvel a kezükben mennek ágyba és ébrednek másnap, azzal ülnek asztalhoz, munka közben maguk mellett tartják, sétára magukkal viszik, s az egyszer megkezdett olvasmánytól nem tudnak szabadulni mindaddig, amíg csak be nem fejezik azt. Ám alig falták be egy könyv utolsó oldalát, már mohón fürkészik, honnét szerezhetnének másikat; s ha bárhol, a nyilvános helyen, egy polcon vagy bárhol másutt megpillantanak valamit, ami a szakterületükhöz tartozik, vagy legalább olvashatónak tűnik számukra, azonnal magukkal hurcolják, s farkasétvággyal vetik rá magukat. Egyetlen dohányfüggő, kávémegszállott, borbarát vagy kártyajátékos sem kötődhet oly szorosan a maga pipájához, üvegéhez, kártya- vagy kávézóasztalához, mint az efféle könyvéhes népség a maguk olvasmányaihoz." - Johann Rudolf Gottlieb Beyer

Vers a hétre:


Fodor Ákos 

Evolúció
ugyanazt írom:
mindig más mindig másért
olvassa másnak

Játék-szabály
Mihelyt csatának
tekinted az életet:
el is vesztetted.

Változat
Beszédünk csak zaj. 
Közlendőink csók-némák: 
lényegük szótlan.

Útravaló
Akkor jársz jól, ha 
mind közelebb lépsz ahhoz, 
amitől félnél.

Kreatív feladat íráshoz:


Képzeld el a szereplőgárdádat egy ismert mese világában! Hogy nézne ki például a Jégvarázs vagy az Aladdin, ha a te karaktereid csöppennének az eredetiek helyébe?

Gondolkodnivaló íráshoz:


Mindenképpen hagyományos úton szeretnéd megjelentetni az írásaidat vagy magánkiadás is szóba jöhet? Miért (nem)?

Olvasnivaló:


A héten az egyik órámra befejezem Kemény Zsigmond Özvegy és leánya című regényét, mellette haladok tovább Natsume Szószeki könyveivel és egyéb szakirodalmakkal. 

Ti mit fogtok írni-olvasni a héten?

2015. március 1., vasárnap

Leporolva: Szereplők fejlesztés alatt - 6 alapvető kérdés karakteralkotáshoz


Korábban volt róla szó, hogy ha írás előtt szánunk némi időt a szereplők megismerésére, azzal a későbbiekben megkönnyítjük a dolgunkat. Említettem ezzel kapcsolatban az adatlapkitöltős/interjús módszert, ennek azonban megvannak a maga hátrányai, és nem is működik mindenkinél. Ha megalapozott háttér nélkül dobálunk össze mindenféle részletet, az gyakran nemhogy segítene, de még a lehetőségeinket is beszűkíti, ha a történetben végig egy efféle keretbe próbáljuk beletuszkolni a karaktert.

Nem kell mindent tudnunk a szereplőinkről, mielőtt belekezdünk az írásba. Előfordul, hogy néhányuk hangjára azonnal rátalálunk és úgy ismerjük, mint saját magunkat, de a többségükkel aközben barátkozunk meg, hogy meséljük a történetüket. Ebben az esetben árthat, ha előre legyártott formuláknak akarjuk megfeleltetni őket és nem hagyjuk, hogy együtt fejlődjenek a sztorival - ez sikeres út a kartonemberkékhez.

Szeretek mindenfélét összeírni a szereplőkről, mielőtt belekezdenék a mesélésbe, de el kell ismernem, hogy ezek nagy része sosem fog belekerülni a történetbe. Ugyanakkor vannak olyan információk is, amelyeket tényleg ajánlatos tisztázni írás előtt, különben jó esélyünk van rá, hogy a tizenharmadik fejezetnél (ha egyáltalán eljutunk odáig) egyszer csak elakadunk és nem tudjuk, merre tovább. Nem oldalakon át tartó adatsorról van szó, hanem a hátterükre, személyiségükre, érzelmi állapotukra vonatkozó információkról. Ezekkel sokkal hasznosabb tisztában lenni, mint a fizikai dolgokkal, ha a történetnek még csak körvonalait ismerjük.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


blogger template by lovebird