2014. november 30., vasárnap

Heti linkgyűjtemény #2

Rövid válogatás az elmúlt héten született könyves-írós posztokból és az aktuális nyereményjátékokból. 

Linkek:

Magyarországi gyökerekkel rendelkező szerző kapta idén a francia Interallié-díjat. Mathias Menegozról bővebben olvashatsz az Olvasóterem cikkében.

Szilvamag összeállított egy karácsonyi gyerekkönyvajánlót, hogy a kicsik se maradjanak könyv nélkül az ünnepre.

Dóri segít ráhangolódni a közelgő karácsonyra néhány könyvvel, honlappal, filmmel és kreatívkodással.

Nem teljesen ideillő téma, de szerintem nagyon érdekes: PuPilla blogján Tari Annamária Offline szülők, online gyerekek című előadásáról olvashattok egy részletes, elgondolkodtató beszámolót.

A héten a spoilerekről témáztak néhányan, olvassátok el a különböző véleményeket: IlweranPupilla, tigireeaZenka,  Bea

A Könyvélmény-beszámolón izgalmas decemberi megjelenésekkel találkozhattok.

Lobo gyorshírei a könyvek világából.

A kulter.hu interjút készített a 2014-es irodalmi Nobel-díjat elnyerő Patrick Modiano magyar fordítójával, Rőhrig Eszterrel. Ugyanők tizenöt pályakezdő szépíróval készítenek interjúkat, ezen a héten Szabó Márton Istvánnal és Stermeczky Zsolt Gáborral beszélgettek.

A Bárka Online Mészöly Ágnest interjúvolta meg, akinek Darwin-játszma című ifjúsági regénye idén decemberben jelenik meg.

A KönyvesBlog interjúja Nyáry Krisztiánnal új, Igazi hősök című regénye kapcsán.

Gyönyörű Harry Potter redesign egy magyar grafikustól.

Mark Coker globális könyvdisztribútor szavait tolmácsolta a Könyvkonnektor: igenis érdemes ma self-publishing írónak lenni.

A Próza Nostra interjúja Lakatos Istvánnal, akinek ebben a hónapban jelent meg Tisztítótűz című regénye.

A Barnes & Noble könyves blogja összegyűjtött tíz könyvben szereplő családot, akikkel szívesen együtt töltenék az ünnepeket. Ti kikhez csatlakoznátok legszívesebben? Ugyanitt hálaadás alkalmából felsoroltak tizenöt okot, amiért hálásak lehetünk a könyvekért.

A Book Week Scotland tesztjéből megtudhatjátok, ki a hozzátok leginkább illő pár az irodalomból. (Én Sirius Blacket kaptam, megelégszem vele. ^^ Írjátok meg kommentben, hogy nektek ki lett az eredmény!)

Ha jógázás közben olvasni támadna kedved (?), a Book Riot összegyűjtött öt erre alkalmas pózt. Ugyanők megmondják, kiket érdemes követned Instagramon, ha ott is könyves gyönyörűségekre vágysz.

Nyereményjátékok:

A Lana Könyvek & Apróságok blogon még tart a karácsonyi nyereményjáték, amelynek keretében John Green Csillagainkban a hiba című könyvét nyerhetitek meg, ha sikerül megoldanotok néhány rejtvényt. Jelentkezési határidő: 2014. december 12.

Lexa blogján szintén karácsonyi nyereményjáték zajlik, méghozzá hatalmas! Tizenkilenc (!!!) könyves nyeremény várja gazdáját, úgyhogy mindenképpen érdemes benézni hozzá. Jelentkezési határidő: 2014. december 12.

Az Alexandra Facebook-oldalán Tyll J. Pollman Farkasok vándorlása  (Vandálok 2.) című kötetét nyerhetitek meg. Sorsolás: 2014. december 1.

Az Athenaeumnál Randall Munroe Mi lenne, ha? című könyvét nyerhetitek meg. Határidő: 2014. december 1., 10 óra. 

A KönyvesBlogon a Ferrero és a Könyves Magazin közös ajándékcsomagjáért folyik a játék. Határidő: 2014. december 19.
Ugyanitt ma még játszhattok az új Poirot-regényért is. Határidő: 2014. november 30.

Dora Craiban blogján megnyerhetitek az írónő Fénytörés című regényét, illetve Joanne Harris Csokoládé című kötetét. Határidő: 2014. december 7.

Rácz-Stefán Tibor szerzői blogján könyvjelzőcsomagot nyerhettek tőle, Róbert Katalintól (Szívből, színből, igazán), Laura Arkaniantől (Holdezüst, vérarany) és Kae Westától (A démon és a papnő). Határidő: 2014. december 4.

Vivien Holloway könyvjelzőtervezésre invitál benneteket. A nyertes és egy szerencsés szavazó is választhat egy Winie Langton-kötetet, illetve a győztes könyvjelzőt is megkapják. Határidő: 2014. december 13. Ugyanitt Tolvajbecsületet nyerhettek, ha ma estig helyesen válaszoltok egy kérdésre. Határidő: 2014. november 30.

Lakatos Levente Aktus című könyvét nyerhetitek meg az Instagramon. Határidő: 2014. december 6.

Szurovecz Kittinél megnyerhetitek a Fényemberek harmadik kötetét. Határidő: 2014. november 30.

Természetesen a Blogturné Klubnál is rengeteg könyv keresi gazdáját.

Ma estig még játszhattok egy Tetovált mementóért Szöllősi Bernadett oldalánHatáridő: 2014. november 30.

Szamosfalvi Szilvia meglepetésért hirdetett játékot. Határidő: 2015. február 28.

@Damara Macus Sedgwick Boszorkánydob című kötetét sorsolja ki. Határidő: 2014. november 30.

@Erzsébet_Muzsiknál hosszútávú nyereményjáték indult, ahol ajándékkönyvet nyerhettek a kívánságlistátokról.


Te is olvastál valami érdekeset vagy találtál egy nyereményjátékot, ami nem szerepel a bejegyzésben? Írd meg, hogy felkerülhessen a listára!

2014. november 19., szerda

Híres írók okossága - K.M. Weiland

*Az alább található pontok K.M. Weiland blogjáról származnak, minden jog őt illeti.*

K.M. Weiland amerikai kortárs író, az IPPY és a NIEA díjak nyertese, nemzetközileg publikált szerző. Olyan Amazon bestsellerek fűződnek a nevéhez, mint az Outlining Your Novel és a Structuring Your Novel című írástechnikai kiadványok, A Man Called Outlaw című western, a Behold The Down című epikus történelmi regény, valamint a Dreamlander című fantasy.

Ahogy a Dreamlanderről írt véleményemben is olvashattátok, évek óta követem az írónő blogját, mert tényleg minden írástechnikai témában tartalmaz hasznos tanácsokat. Ebben a posztban azt gyűjtötte össze, hogy mivel lehet elrontani egy írást, így rendhagyó módon az alábbi pontok nem arról szólnak, hogy mi kell az íráshoz, hanem hogy min igyekezzünk változtatni a sikerünk érdekében.


1. Te akarsz lenni a következő Jane Evanovich/J.K. Rowling/G.R.R. Martin

2. Időpocsékolásnak tartod az olvasást.

3. Megszállottja vagy a Szabályok követésének.

4. Elkerülöd az írástechnikai tanácsokat, hogy megvédd az eredetiséged.

5. Valahányszor egy profi javasol valami újat, megváltoztatod az írási folyamatodat.

6. A zsenialitásod nem igényel kritikát.

7. Az érzékeny egód nem bírja elviselni a kritikát.

8. Mindent elhiszel, amit mások mondanak a történetedről.

9. Több időt töltesz az emailjeid nézegetésével, mint írással.

10. Tíz könyvbe is belekezdesz, mire egyet befejezel.

11. Nem tartod magad írónak, amíg nem publikálsz valamit/nem vagy bestseller/nem filmesítik meg a könyved/Stephen King nem ír a könyvedhez ajánlót.

12. Csak azért írsz könyvet, hogy eladj belőle több millió példányt, otthagyd a munkádat és visszavonulj a Bahamákra. 

13. Többet beszélsz a történetedről, mint amennyit írsz.

14. Csak akkor írsz, ha ihleted van.

15. Nem írsz.


Ha kíváncsiak vagyok rá, miért is nem produktívak a fenti példák, ugorjatok át K.M. Weiland blogjára, hogy ő maga mondhassa el részletesebben. :)

Egyetértetek a fenti listával? Ti beleestetek már valamelyik hibába?

2014. november 17., hétfő

Hétindító írós-olvasós #7

Forrás

Könyves-írós idézet a hétre:

"Miért kezd el valaki írni? Azt hiszem, azért, mert félreértettnek érzi magát. Mert sosem elég világos, amit mondani próbál. Mert át akarja fogalmazni a világot, befogadni mindent és másképp visszaadni, hogy semmi ne maradjon ki. Mert valahogy el kell töltenie az időt, amíg elég idős lesz ahhoz, hogy megtapasztalja a dolgokat, amelyekről ír." - Nicole Krauss

Vers a hétre:
Kányádi Sándor - Álmodó

Várost álmodtam ide én; 
fölraktam, itt van: az enyém.

Utat álmodtam, kész az út; 
fürkészem: milyen messze fut?

Fényről álmodtam: fény ragyog. 
És álmodtam egy ablakot,

ahonnan majd a végtelen 
tavaszi eget nézhetem.

Megvan végre az ablakom, 
van szobám, ahol lakhatom,

van alázatos szőnyegem, 
naponta többször ehetem.

Mi kell még – kérdik –, nem elég? 
Örülök persze – szólanék,

de csak a fejem ingatom. 
Állok némán – és álmodom.

Kreatív feladat íráshoz:

Írj egy-egy levelet a főszereplőd és a főgonoszod nevében, amelyben bemutatják saját magukat, a céljaikat, valamint téged!

Gondolkodnivaló:

Gondolj vissza egy-egy helyzetre, ahol nagyon boldognak, dühösnek, csalódottnak, megszégyenültnek, rémültnek, izgatottnak stb. érezted magad. Idézd fel annyira élénken, amennyire csak tudod. Hogyan tudnád átalakítani a saját élményedet úgy, hogy illeszkedjen a karaktered helyzetéhez, de az intenzív érzés megmaradjon?

Olvasnivaló:

Még mindig World War Z és szakirodalom. A múlt héten megvettem a Csontszüretet, mert le volt értékelve 900 forintra. Nagyon kíváncsi vagyok rá, de meg kell állnom, hogy belekezdjek, amíg be nem fejezem a sulis dolgokat, mert vészesen közelednek a határidők.

Ti mit fogtok írni-olvasni a héten?

2014. november 16., vasárnap

Leporolva: A történet lakói - Karakteralkotás

*Ez a bejegyzés eredetileg 2010. 12. 12-én a Connecting The Dots blogon jelent meg.

Copyright: Fiona Morrison
Akármilyen műfajban írunk is, az alkotásainkat karakterek népesítik be. Sok esetben egy szereplő az első, akit megpillantunk a képzeletünk szemén át, és annyira megragad minket, hogy feltétlenül el akarjuk mesélni a történetét. Van azonban, hogy valami teljesen más az ihletforrás: érezzük, hogy írnunk kell, de az általunk teremtett világ még üres, hiányoznak a lakói, nincs, akiről a történetünk szólna. Akármelyik eset is áll fenn, a karakterek kidolgozása az egyik legfontosabb dolog, amivel foglalkoznunk kell írás előtt, közben, de még után is.

A szereplők feladata, hogy elkalauzolják az olvasót a történetünk kusza erdejében: az olvasóhoz az ő tetteiken, szavaikon, gondolataikon keresztül jut el mindaz, amiről a mesénk szól. Éppen ezért, ha az olvasó nem tud valamilyen formában azonosulni a karaktereinkkel (ehhez nem feltétlenül kell egyetértenie velük vagy szimpatikusnak találnia őket!), akkor elveszik a legértékesebb kapocs, ami beszippanthatná őt az írásunkba. Ha pedig nincs meg a kapocs közte és a történet között, nincs, ami fenntartsa az érdeklődését, akkor nagy valószínűséggel végig sem olvassa a művünket.

És igaza lesz! Annyi történet közül választhat, miért pocsékolja cseppet sem korlátlan idejét élvezhetetlen alkotásokra?

2014. november 15., szombat

K.M. Weiland: Dreamlander

K.M. Weiland: Dreamlander
Műfaj, kategóriák: regény, kortárs, angol nyelvű, amerikai, fantasy, álmok, párhuzamos világ
Megjelenés éve: 2012

Fülszöveg:

Mi van, ha lehetséges két teljesen különböző életet élni két különböző világban? Mi van, ha az álmaink valójában annak a másik életnek az emlékei? Mi van, ha egy nap a rossz világban ébredünk fel?

Chris Redston álmában minden éjjel egy fekete csataménen ülő nő vágtat át a ködön. A nő minden éjjel könyörög neki, hogy kerülje el őt. Minden éjjel a fejére szegezi a karabélyát és lő. Amire Chris a legkevésbé számít - amit a legkevésbé akar -, hogy a rémálmai valósággá válnak. De amikor álmai világában ébred, el kell döntenie, mi a valószínűbb: hogy látványosan meghibbant, vagy hogy épp most avatták be minden idők titkába.

Minden generációban csupán egy ember utazhat a világok között. Ezt a néhány kiválasztott Giftedet* azért hívják a Földről Laelbe, hogy alakítsák a történelem menetét - és Chris közülük való. Ám mielőtt rájönne erre, szándékán kívül mindkét világot veszélybe sodorja azzal, hogy életre kelt egy bosszúszomjas herceget, akinek feltett szándéka megszerezni a Gifted képességeit. Egy gyanakvó hercegnővel és egy bűntudattól gyötört Cherazii harcossal együtt Chrisnek bele kell vetnie magát a harcba, hogy megmentsen egy országot a háborútól, két világot a pusztulástól és önmagát egy túlságosan is valóra vált álomtól.

(*Meghagytam eredetiben, mert hülyén hangzott az összes verzió, ami magyarul eszembe jutott.)

2014. november 10., hétfő

Hétindító írós-olvasós #6

Forrás
Könyves-írós idézet a hétre:

"A könyvek olyanok, mint az ajtók. Kinyitod őket, és egy másik világba lépsz általuk." - Jeanette Winterson

Vers a hétre:
Radnóti Miklós - Két karodban

Két karodban ringatózom
csöndesen.
Két karomban ringatózol
csöndesen.
Két karodban gyermek vagyok,
hallgatag.
Két karomban gyermek vagy te,
hallgatlak.
Két karoddal átölelsz te,
ha félek.
Két karommal átölellek
s nem félek.
Két karodban nem ijeszt majd 
a halál nagy
csöndje sem.
Két karodban a halálon,
mint egy álmon
átesem.

1941. április 20.

Kreatív feladat íráshoz:

Gondold végig, melyek azok a dolgok, amelyektől a legjobban félsz! Készíts róluk egy listát, majd válassz ki egyet és írd meg, mi lenne, ha a karaktereddel történne.

Gondolkodnivaló:

Ki a kedvenc szereplőd a jelenlegi írásodban/a könyvben, amit épp olvasol és miért? Milyen fogásokkal éred el/éri el az író, hogy megkedveljék őt az olvasók?

Olvasnivaló:

A héten szeretném végre befejezni a Dreamlandert (biztosan sikerülni fog) és a könyvmolypárbajra a World War Z-t (nem valószínű, hogy sikerülni fog). És az ég szerelmére, mivel tudnám rávenni magam, hogy komolyan foglalkozzam a szakirodalommal?! Ha bárkinek van ötlete, ne habozzon megosztani velem! (Bár gyanítom, hogy csak a határidő vészes közeledte fog jobb belátásra bírni...)


Ti mit fogtok írni-olvasni a héten? :)

2014. november 9., vasárnap

Heti linkgyűjtemény #1

Rövid válogatás az elmúlt héten született könyves-írós posztokból. Te is olvastál valami érdekeset? Írd meg, hogy felkerülhessen a listára!

Interjú Kleinheinz Csillával A művészet nyelve blogon - Érdekességek mellett azt is megtudhatjuk, milyen tanáccsal szolgál az írónő kezdő írók számára.
Pipike Könyvklubja összegyűjtötte a Maxim Kiadó őszi újdonságait.
A Popkult Blog az Országos Gyermekvédő Ligával karöltve adománygyűjtést szervez rászoruló gyermekek számára, ahová jó állapotú mesekönyveket, játékokat várnak.
Radnóti Miklósra emlékezett a KönyvesBlog.
Az e-könyvekről kezdőknek a Könyvkonnektoron.
Az Irodalmi Boncasztal a műfaj fogalmát tárgyalta.

Leporolva: Tervezzünk cselekményt! - 2.rész*

*Ez a bejegyzés eredetileg 2010. 12. 12-én a Connecting The Dots blogon jelent meg.
Forrás

A bejegyzés első részében arról volt szó, hogy merre induljunk tovább, ha az ötlet egy mi lenne ha-kérdés vagy egy szereplő formájában lep meg minket, ebben a posztban pedig néhány újabb elem továbbgondolásáról olvashattok.

Forrás
3. Esemény / Szituáció

Egy ilyen ötlet hasonlít a mi lenne ha-kérdésre, mégpedig abban, hogy tudjuk, mi történik, csak azt
nem, hogy kivel, mikor, hol, miért stb.

Élőlényeket találnak a világűrben. Valaki halálos fenyegetést kap, vagy egyszerűen kirúgják a munkahelyéről.

Ebben az esetben is az az első teendő, hogy egy szereplő életére vetítjük az eseményt. Ami történt, történik vagy történni fog, valakire mindenképpen hatással lesz és változást hoz, amivel az illetőnek meg kell birkóznia.

Ki az, aki a legtöbbet veszítheti ebben a helyzetben? Kinek áll érdekében, hogy fenntartsa/megszüntesse ezt a helyzetet? Mi kell hozzá, mi az ára, hogy fenntartsák/megszüntessék a helyzetet?

Ügyeljünk arra, hogy valóban személyessé tegyük a szituációt, valóban legyen tétje a dolognak, és ne csak általánosságokról beszéljünk. Még a szuperhősöknek is okuk van rá, hogy miért üldözik a gonoszt - az, hogy közben megmentik a világot a pusztulástól, csupán a ráadás. A sötét lovag c. filmben Batman akkor válik igazán eltökéltté a Jokerrel szemben, mikor az átveri őt és megöli a szerelmét. A Pókember Peter Parkere kezdetben pénzszerzésre és egyéb önös célokra használja a képességét, a valódi felelősséget csak akkor érzi meg, mikor a nagybátyja meghal, a szerelme pedig veszélybe kerül miatta.

Az emberek sosem cselekszenek ok nélkül, csak ha valamit akarnak (profitálnak a helyzetből), vagy kénytelenek rá (vesztenivalójuk van).

4. Színtér

A színtér az irodalomban nem csak a történet helyszínét, de az idejét és a körülményeket is jelenti. Van, hogy elkápráztat minket egy tájkép, megragad a történelem egy korszaka/mozzanata, vagy épp a saját fejünkben ötlik fel egy földöntúli színtéren zajló jelenet, és érezzük, hogy írnunk kell róla. Igen ám, de mégis mit?

Jó kiindulási pont, ha a színtérhez valamiféle konfliktust kapcsolunk, mert az általában további ötleteket generál.

Mindig is ilyen volt ez a színtér, vagy valami jelentősen megváltoztatta? Ha az utóbbi, mi volt az? Melyek ennek a színtérnek az alapvető veszélyei? Milyen tipikus problémák merülnek fel? Kapcsolható a színtérhez valamilyen tragédia? Milyen hatással van ez a jelenre?

Nézzünk például egy nagy, kopár földfoltot, ahol hosszú évek óta egy árva fűszál sem nő.

Milyen volt a hely azelőtt, és mi változtatta ilyenné? Régen virágzó paradicsom volt, ám egy napon temérdek ártatlant mészároltak le ott. Egyikük a halála előtt megátkozta a környéket.

Mik a színhely alapvető veszélyei? Éjszaka furcsa hangokat hallani, és sokan úgy tartják, hogy bosszúszomjas kísértetek lakják.

Milyen tipikus problémák merülnek fel? Fiatalok szöknek ki, hogy ott töltsék az éjszakát.

Kapcsolható a helyhez valamilyen tragédia? Akik éjszaka odamentek, sosem kerültek elő.

Forrás
Milyen hatással van ez a jelenre? Gyászoló család, barátok, növekvő félelem. A helybeliek felbérelnek egy utazó szerzetest, hogy tisztítsa meg a helyet és találja meg az eltűnt gyerekeket.

Látjátok, milyen könnyedén bontakozik ki egy cselekmény? És hoppá, menet közben egy főszereplőt is sikerült találnunk.


5. Párbeszéd

Akár valakitől halljuk, akár a saját fejünkben születik meg, egyetlen ütős mondatból nagy dolgok válhatnak. Ha az ötlet egy párbeszédfoszlányra épül, talán nem meglepő, hogy először egy szereplőt kell találnunk, akinek a szájából elhangozhat.

Milyen helyzetben és milyen színtéren  hangozhat el ez a mondat? Milyen ember lehet, aki ilyesmit mond? Jellemző ez a stílus a szereplőre, vagy valamilyen különleges körülmény miatt beszél most így? Hogy érzi magát beszéd közben, milyen lelki állapotban van? Egyáltalán kihez beszél? Milyen viszonyban van vele? 

Vegyünk egy példát az egyik könyvből, amit éppen olvasok:

"- Hát, nézze... nézze, kérem... tudniillik... mondja, hajlandó lenne ellopni a nagynéném gyémánt nyakékét?"
(P. G. Wodehouse: Forduljon Psmithhez)

A szemléltetés kedvéért tegyünk úgy, mintha a regény még nem létezne, csak ez az egy mondat nyöszörögne az írónk fejében.

Forrás
Milyen helyzetben és színtéren hangozhat el ez a mondat? Úgy tűnik, a beszélő épp most bérel fel valakit egy bűntényreElég valószínű, hogy nem egy zsúfolt étterem közepén, hanem valami csendes, elhagyatott, esetleg sötét helyen zajlik az eset.

Milyen ember mond ilyesmit? Nem egy lángész, és nem is a becsület mintaképe, az biztos. Elég szerencsétlen alak lehet, ha a saját nagynénjétől kénytelen lopni.

Jellemző ez a stílus a szereplőre, vagy valamilyen okból beszél most így? Ez az írótól és az adott szereplőtől függ. Lehet, hogy más helyzetekben nagyon magabiztos, és most csak az idegesség/bűntudat/bármi más miatt beszél így, de az is lehet, hogy általában nehezére esik megfogalmazni és kibökni a mondanivalóját.

Hogy érzi magát beszéd közben, milyen lelki állapotban van? Szaggatottan és bizonytalanul beszél, nagy valószínűséggel ideges és zavarban van. Hogy miért, azt nekünk kell eldöntenünk: talán ez az első, hogy törvénytelen dolgot cselekszik, és retteg a lebukástól. De az is lehet, hogy pusztán az a szereplő nyugtalanítja, akivel beszél.

Kihez beszél, milyen viszonyban van vele? Minden bizonnyal oka volt rá, hogy épp ehhez az emberhez fordult egy ilyen kínos ügyben - talán egy alvilági figura, aki járatos az effélében. Magázza őt, tehát nincsenek valami szoros viszonyban. A szövegből emellett kiderül, hogy a beszélő egyáltalán nem biztos benne, hogy az illető vállalja a feladatot, ami eggyel több ok rá, hogy idegeskedjen.

Ez még tele van lyukakkal, de ha tovább folytatjuk a kérdezést, kikerekedhet a cselekmény. Például miért kell lopnia, és miért épp a nagynénjétől? Ha a nőnek gyémánt nyakéke van, valószínűleg gazdag, szóval miért nem kap a pénzből az unokaöcsi? Itt lennie kell valaminek a háttérben. És honnan szedte össze azt, akivel el akarja lopatni a nyakéket? Hogyan fogja elkerülni a lebukást, ha a fickót esetleg elkapják? Vagy mit tesz, ha a pasi nem adja át neki az ékszert, hanem megtartja magának?

És a többi, és a többi. Lehet, hogy a történetünk nem is az első beszélőről szól, hanem valaki másról, akinek köze van az alaphelyzethez. Tegyünk fel minél több kérdést, csűrjük-csavarjuk a helyzetet kedvünk és műfajválasztásunk szerint.


Természetesen más formában is jöhet az ötlet, de talán ezek voltak a legáltalánosabbak. Ha már van némi fogalmunk arról, hogy miről akarunk írni, az nagyon jó, viszont a neheze még csak ezután következik. Merthogy a cselekménynek a sok ragyogó tulajdonsága mellett olyanja is van, hogy szerkezet. Erről viszont csak később lesz szó, mert a közeljövőben az egyik kedvenc és kifogyhatatlan írós témámra, a karakterekre térünk át :)

2014. november 8., szombat

Fantázialények - Kentaur

Botticelli: Pallas és a kentaur
A kentaurok a görög mitológia alakjai, később a rómaiak is átvették őket. Fejük és felsőtestük emberi, deréktól lefelé azonban egy ló testével rendelkeznek. Egyes esetekben szarvval vagy szárnnyal is ábrázolták őket. A mítoszok szerint Thesszália és Árkádia erdeinek lakói.

Megjelenésük kettőssége miatt a természetüket is ilyennek ítélik meg. Vannak féktelen, vad kentaurok, állati ösztöneik szolgái. Később úgy is ábrázolták őket, hogy Dionüszosz fogatát húzzák vagy Erósz meglovagolja őket, kifejezve ivásra és pajzánságra hajlamos természetüket. Találkozunk viszont bölcs és barátságos kentaurokkal is, például Kheirónnal, aki számtalan görög hőst (Akhilleusz, Aszklépiosz, Thézeusz stb.) nevelt és tanított, megbecsülése pedig akkora volt, hogy halála után Zeusz helyet biztosított neki az égen (Kentaur csillagkép).

Görög kentaur
A kentaurok eredetéről többféle nézet létezik. Van, aki Ixión és Nephelé, a felhőistennő gyermekeinek tartja őket. Mások azt mondják, hogy az ő fiuk, a félisten Kentaurosz thesszáliai kancákkal párosodott, és tőle származnak a kentaurok. Egy másik verzió szerint Kentaurosz Apolló és Stilbe nimfa gyermeke, Lapithus ikertestvére. Ha ezt vesszük alapul, akkor a kentaurokat, akik harcban álltak a lapita nemzetséggel, rokoni kapcsolat fűzi ellenségeikhez.

Kitűnő harcosoknak tartják őket, az íjjal különösen jól bánnak. Rendkívül gyorsak, ugyanakkor intelligensek és taktikusak. Általában csapatban élnek és harcolnak, vezetőjük a legöregebb és legbölcsebb kentaur.

A kép alkotója: Julie Bell
A róluk szóló mítoszokat arra az időre vezetik vissza, mikor a görögök kapcsolatba kerültek a nomád lovas népekkel. Ezek olyan tökéletes összhangban voltak a lovaikkal, olyan szilárdan ülték meg őket és harcoltak egyszerre, hogy a testük szinte eggyé olvadt a lóval, innen a kentaurok ábrázolása.

Noha a korai görög ábrázolásokon leginkább férfi kentaurokkal találkozni, néhol női párjuk is megjelent. Ovidius római költő például említést tesz egy Hylonomé nevű női kentaurról, aki öngyilkos lett, miután a férjét megölték a lapiták elleni háborúban. A női kentaurok létezése később is megmaradt, Shakespeare ír róluk a Lear királyban: "Centaurok alul, Bár asszonyok különben. Csak övig Birják az istenek; mi azon alúl van, Az mind az ördögé..." (4. felvonás, 6. szín, 124-127. sor)

A kentaurok a modern irodalomban is népszerűek. Mind a Narnia krónikáiban, mind a Harry Potter-sorozatban bölcs, nemes lényekként jellemzik őket, akik járatosak az íjászat, a gyógyítás és az asztrológia művészetében. Rick Riordan világában többféle kentaur is megjelenik: Chiron a klasszikus görög kentaurt testesíti meg, a többiek viszont buliznak vagy a gonosz Gigászok szolgái. Brandon Mull Titokfölde-sorozatában a kentaurok elitista csoportot alkotnak, és magukat mindenki másnál feljebbvalónak tartják. 

2014. november 7., péntek

Irodalmi kiegészítők #3

Ebben a rovatban olyan könyvek, írók, irodalom által inspirált tárgyakat gyűjtök össze, amelyek nemcsak egyediek, hanem az olvasás iránti szereteted is kifejezheted velük. Íme az eheti irodalmi kiegészítők listája:

1. Az első a listán Vegazus gyönyörű, saját készítésű könyvjelzőkészlete. A linkre kattintva elolvashatjátok, hogyan csinálta őket. :)

2. Ezen az oldalon megfestik az ideális könyvespolcodat, amelyet kitehetsz a falra vagy elküldhetsz ajándékkártya formájában, de akár táskamintaként is kérhetsz.
3. Doctor Who, valaki? A kedvenc doktorunk tett néhány váratlan kitérőt, és ezúttal ismerős történetekben jelent meg. Ebből a különleges naptárból kiderül, merre járt:


4. Ezzel új értelmet adhatsz a könyvespolc fogalmának. Az elkészítés menete itt.


5. Virágtartó könyvmolyoknak a Signals-tól.



Nektek melyik irodalmi kiegészítő a kedvencetek? Van esetleg sajátotok, vagy csak láttatok egyet, ami nagyon tetszik? Írjátok meg, hogy mi is gyönyörködhessünk. :)

2014. november 4., kedd

Leporolva: Tervezzünk cselekményt! - 1. rész*

Ez  bejegyzés eredetileg 2010. 11. 20-án itt jelent meg.
Forrás


Korábban volt róla szó, hogy mit értünk cselekmény alatt, és hogy az ötlet, ami alapján elindulunk, számtalan helyről származhat.

Ebben a bejegyzésben arról szeretnék írni, hogy miként fejlesszük tovább azt a bizonyos ötletet valami olyasmivé, amiből aztán a regényünk cselekménye születhet. Végigveszem a legáltalánosabb történetelemeket, melyek beindíthatják a fantáziánkat, és igyekszem rámutatni, hogy milyen irányba próbáljuk továbbgondolni azt, hogy megkönnyítsük a dolgunkat.

2014. november 3., hétfő

Hétindító írós-olvasós #5

Ez a hét nekem végig a tanulásról fog szólni, sajnos a lustaságom legyőzte a józan eszemet és az őszi szünetben alig készültem erre a hétre, pedig most a szokásosnál is több a feladat. Próbálok pozitívan állni ehhez: legalább lesz lehetőségem gyakorolni a szánjunk-időt-arra-amit-szeretünk mentalitást, amiről a múltkori hétindítóban írtam. Szükségem is lesz rá, hogy kihasználjak minden percet, mert egyrészt elindult az idei könyvmolypárbaj, másrészt jelentkeztem a NaNoWriMo-ra is (Nem találkoztál még a NaNo-val? Olvass utána itt!).

Ha az olvasás olimpiai sport lenne... Forrás: Pinterest

Könyves-írós idézet a hétre:

"Sose bízz senkiben, aki nem hozott magával könyvet." - Lemony Snicket

Vers a hétre:

Móricz Zsigmond: Csak megmaradni

A semmibe lezuhanónak
mit ér a csillagok zenéje,
mit ér a rét híme,
az erdők állata,
mit ér a gondolatok ereje,
az évmilliók szózata,
mit ér a hímes perzsaszőnyeg
s a pontos óra a falon,
mit ér a szerelem...
Csak egy kell:
csak egy perc még!
S még egy
és még csak egy...
csak a percek rebegve könyörgött sora...
Összehúzódni a semmiségig:
De megmaradni,
csak megmaradni,
az élet ruháján sejtporul...

Kreatív feladat íráshoz:

Képzeld el, hogy a szereplőidnek lehetősége van utazni az időben. Melyik az az egyetlen pont az eddigi életükben, ahová leginkább visszamennének, esetleg meg akarnák változtatni? Miért éppen az? Írd meg a jelenetet!

Gondolkodnivaló:

Van olyan része a napodnak, ahová ha akarnál, be tudnál szorítani még egy kis írást/olvasást? Hogyan tudnád jobban beosztani az idődet, hogy több maradjon ezekre a tevékenységekre? 

Olvasnivaló:

Továbbra is a szakirodalom van nálam terítéken (ráadásul kétféle... éljen a párhuzamos képzés!), ezen kívül a párbajra elkezdem Max Brooks-tól a World War Z-t. 

Ti mit fogtok olvasni a héten? Jelentkeztetek esetleg a NaNo-ra? Ha igen, hogy haladtok? Ha nem, akkor is érdekel, mit írtok éppen. :)

2014. november 2., vasárnap

Könyvmolypárbaj

Idén először jelentkeztem egy könyvolvasós-véleményírós kezdeményezésre, amelynek lényege, hogy a résztvevők összeállítanak egy hét vagy tizenegy könyvből álló listát, a rajta szereplő könyveket jövő év október elejéig elolvassák és olvasónaplót írnak róla. Biztosítékként lehetőség van egy második lista összeállítására is, ha az elsőről valamelyik könyvet nem sikerülne elolvasni. A szervezők tudják, hogy kell motiválni az embert, a teljesítőket ugyanis szuper nyeremények várják.

Ma éjfélig lehet jelentkezni, úgyhogy aki idáig nem tette meg és kedvet kapott, még van lehetősége regisztrálni. 

Az én A-listám így néz ki:



Milan Kundera: A lét elviselhetetlen könnyűsége
Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek
Max Brooks: World War Z - Zombiháború
John Green: Paper Towns
Dmitry Glukhovsky: Metró 2033
Cormac McCarthy: The Road
Kazuo Ishiguro: Ne engedj el...
Mary E. Pearson: The Adoration of Jenna Fox
S. E. Hinton: The Outsiders
Stephen Chbosky: The Perks of Being a Wallflower
JOKER
A B-listám pedig:

Patrick Ness: Kés a Zajban
Neal Shusterman: Unwind
Lauren DeStefano: Hervadás
Neil Gaiman: Csillagpor
Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig
Harrier Beecher Stowe: Tamás bátya kunyhója
Jevgenyij Zamjatyin: Mi
Nova Ren Suma: Imaginary Girls
John Steinbeck: Érik a gyümölcs
Margaret Atwood: A szolgálólány meséje
Charlotte Brontë: Jane Eyre

A párbaj holnap kezdődik, az első könyv, amit el fogok kezdeni, a World War Z lesz. Alig várom. :)

2014. november 1., szombat

Fantázialények - Unikornis

Szeretem a fantasy-t, mert nagyobb szabadságot biztosít, mint a többi műfaj, amit eddig kipróbáltam. Az egyik legizgalmasabb része számomra a különféle mágikus, mitikus lényekben rejlik, akikkel az ember nem futhat össze nap mint nap az utcán. Legnagyobb sajnálatomra viszont azt tapasztalom, hogy manapság a természetfeletti fajok fogalma kimerül a vámpírokban és vérfarkasokban. Nincs velük különösebb bajom, de mikor csak ezzel vannak telezsúfolva a boltok polcai, az egy idő után elkeserítővé, unalmassá és idegesítővé válik. (szerk.: a bejegyzés eredeti publikálása óta tapasztalható némi pozitív változás. :))

Hogy könnyítsek az ellenérzésemen, elhatároztam, hogy írok egy-egy bejegyzést a különféle lényekről egyrészt a saját ismereteim és ötleteim gazdagítására, másrészt pedig azért, hogy megmutassam, a vérszívókon túl is létezik élet.

Az első választásom az unikornisra esett.

Az unikornis, vagy más néven egyszarvú nagy erejű mágikus lény, a tisztaság, bölcsesség és szabadság megtestesítője. A mai kultúrában fehér, lóformájú lényként találkozunk vele, pedig a történelem során számtalan különböző leírás készült róla.

Európában léteznek kecske- vagy szarvastestű, oroszlánfarkú, kecskeszakállas, vöröses-barnás színű unikornisábrák. A görögök a szarvát sem hosszú spirálszerűnek látták, hanem rövid, tompa, fekete, fehér és vörös színűnek. A görög mitológiában nem létezik az unikornis, helyette a természettudósok egy egzotikus, de valóban létező, Indiában honos lényt láttak benne. Számtalan állatokról szóló katalógusban szerepel mint magányosan élő vadállat, mely gyakran oroszlánokkal és elefántokkal viaskodik.

A hagyományos ázsiai unikornis még ennél is jobban eltér modern rokonától: pikkelyes bőre van, amely gyakran fehér, fekete, kék, sárga és vörös színű, a teste szarvasra hasonlít, a farka egy ököré, és van, hogy nem is egy, de két-három szarvval rendelkezik. Ezekben a kultúrákban jó ómen, ha valaki megpillant egy unikornist, mert azt jelzi, hogy bölcs és igazságos uralkodó ül a trónon.

Minden történetben közös, hogy az egyszarvúak kerülik az emberrel való konfliktust és szívesebben maradnak észrevétlenek. Amikor mégis emberrel találkoznak, nem támadnak rá, ezt a szívességet azonban nem mindig kapják vissza: számtalan európai mese szól arról, hogyan üldözik és csalják tőrbe őket a vadászok. Ennek egyik módja az volt, hogy szűz lányokat használtak csaliként (egyes források szerint csak ők érinthetik az unikornist), és mikor az állat elaludt az ölükben, lecsaptak rá.

A közhiedelem szerint az unikornis szarva képes semlegesíteni a mérgeket, ezért azok, akik ettől rettegtek, gyakran "unikornisszarvból" készült kupákból itták. Az egyszarvú teje, bőre és belei is nagy népszerűségnek örvendtek, mert afrodiziákumként és gyógyhatású szerekként tartották őket számon.

Az unikornis már Kr.e. 2500-ban, az Indus-völgyi civilizációban is népszerű jelkép volt és számtalan pecséten szerepelt.

A keresztény kultúrában Jézus szimbólumaként tartják számon, erre utalnak a középkori történetek is. Például a szűz lányokkal kapcsolatos legendákat Szűz Máriával állítják párhuzamba, mikor ölében tartja a kis Jézust. Más elbeszélésekben az unikornis a szennyezett vízbe mártja a szarvát, hogy a többi állat számára megtisztítsa azt - ez Krisztus áldozatára utal, melyet azért vállalt, hogy megszabadítsa bűneitől az emberiséget.

Az egyszarvút ma a csodák és a földöntúli szépség megtestesítőjeként tartjuk számon, de gyakran jelképez erőt és hatalmat is. Megjelenik Skócia és az Egyesült Királyság címerein, de nálunk is találkozhatunk vele többek között Eger címerében. Japánban egy népszerű sörmárka neve és szimbóluma is egyben, unikornist ábrázoló maszkokat pedig gyakran viselnek különböző fesztiválokon.

Napjaink irodalma további mágikus tulajdonságokkal ruházza fel az egyszarvút. A Harry Potter-sorozat első részében például szerepel, hogy az unikornis vére életben tartja a gyenge halandókat, de aki megöl egy ilyen tiszta lényt, azt örökké átok sújtja. Tanith Lee A fekete egyszarvú című könyvében a főhős megtalálja egy unikornis csontvázát, melyet összerakva az állat új életre kel.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


blogger template by lovebird